Превръзки на артериални рани
При наличие на артериални рани, ние предлагаме изследване с Доплер в домашни условия и консултация със специалист по инвазивна кардиология. Можем да препоръчаме най-подходящата по вид превръзка, съобразена с фазата на раневото заздравяване, както и обучение на пациента, което включва:
Носене на ортопедични обувки с правилно разпределение на тежестта
Избягване на наранявания на ходилата и краката
Използват се превръзки в зависимост от състоянието на раната – сребърни, алгинатни, хидроколоидни. Съвременните превръзки за лечение на раните са атравматични (не залепват за раната), с висока ефективност и се сменят на два до три дни.
Артериални рани
Артериалните рани се образуват вследствие на намалено кръвоснабдяване на тъканта поради непроходимост на артериалните лумени. Засягат над 200 млн. души в целия свят, срещат се по-често при мъже. Основни рискови фактори за развитие са тютюнопушене, хиперлипидемия, артериална хипертония, диабет, затлъстяване и намалена физическа активност.
Профилактика
Избягване на рискови фактори:
- тютюнопушене
- редуциране на телесното тегло
- избягване на наранявания
- следене стойностите на липиден профил
Често задавани въпроси
Имам болезнена рана на крака, как да разбера какъв вид е?
За поставянето на точна диагноза е необходимо да се направи изследване на кръвоносните съдове с Доплер и консултация със съдов хирург и инвазивен кардиолог.
Имам рана и крака ми е подут, мога ли да го стегна с ластичен бинт?
Използването на ластични бинтове и чорапи при артериални рани е абсолютно забранено.
Артериалните рани болезнени ли са?
При артериалните рани се усещат болка и умора в целия крак, не само в зоната на язвата.
Как се лекуват артериалните рани?
Кръвообращението в засегнатия крайник трябва да се възстанови и/или подобри, раната се обработва локално с подходящи превръзки.